Stromkový souboj

Vánoční stromek představuje pro milovníky svátků magický symbol, který do každé domácnosti vnese to správné teplo domova. Už ale víte, jaký stromek letos zvolíte? Bude to ten řezaný, nebo pěstovaný v květináči, ze kterého se budete těšit několik let?

Příběh vánočního stromku

Stromky dostupné v našich zahradnických centrech pocházejí ze speciálních plantáží, kde je jim věnována důkladná péče. Možná ani nevíte, kolik let to trvá, než vyroste výstavní kousek, který se stane hvězdou vašeho domova. Malé stromky na vysazení na velkou plantáž čekají tři roky ve školce. Teprve potom jsou důkladně vybírány a přesazeny na pole, kde se dopěstují do finální velikosti. Po pěti letech se sklízejí stromky o velikosti 100 až 125 centimetrů. Na stromky vysoké 200 až 250 centimetrů se čeká ještě dalších pět let. I když je zapěstování vánočních stromků dlouhodobá práce, výsledek stojí za to.

Stromek sklizený z plantáže

Kdo si ho vybere? Určitě milovníci tradic, kteří nemají možnost dlouhodobě pěstovat strom v květináči nebo ho nemohou vysadit na zahradu.

Jak o něj pečovat, aby dlouho vydržel v dobré kondici

  1. Po koupi ho skladujte nejlépe na čerstvém vzduchu. Dokonce nebude ani vadit, když na něj bude pršet, jeho jehlice tak budou déle čerstvé.
  2. Doma vydrží nejdéle v chladné a světlé místnosti co nejdál od topení nebo krbu. Dobře mu nedělá ani podlahové topení.
  3. Pokud to jen trochu jde, v místnosti se suchým vzduchem ho roste, jehlice pak nezačnou tak rychle sesychat a v případě smrku také rychle opadávat.

 

Stromek v kontejneru

Kdo si ho vybere? Tento typ vánočního stromku potěší každého, kdo se se zelenou chloubou Vánoc nechce rozloučit hned po Novém roce. Jedná se o ideální řešení pro ty, kteří mají možnost stromek po svátcích přesunout na čerstvý vzduch a časem ho třeba i vysadit na zahradu.

Jak o něj pečovat, aby dlouho vydržel v dobré kondici

  1. U tohoto stromku je vždy důležitá aklimatizace. Než ho z venkovního prostředí přesunete domů, je dobré ho několik dnů uchovat v chladné a světlé místnosti, aby se na něm nepodepsal teplotní šok. Podobně se postupuje i po skončení svátků. Okamžitý přesun do mrazivého počasí by mohl být pro stromek fatální.
  2. Stromek roste a rovnoměrně zalévejte. Zemina nesmí být zamokřená ani suchá.
  3. Nedávejte ho poblíž topení nebo jiného zdroje tepla.

 

Tip pro váš vánoční stromek

Proutěný kryt

Dekorativní kryt pod vánoční stromek.
Po svátcích se dá použít jako obal na květináč.
Rozměr 60 x 26 cm.

Více o výběru stromečku se dozvíte v článku Stromek pro ty nejvoňavější Vánoce.

Text: (red.), Florenium; foto: Shutterstock, Van der Leeden