Smutnice škodí hned dvakrát

Jakmile vám kolem pokojových rostlin začnou poletovat menší černé mušky dost podobné komárům, buďte si jistí, že k vám zalétnul nezvaný host. Smutnice jsou nejen obtížný hmyz, který květinám moc nepřidává na kráse, ale jeho larvy představují skryté nebezpečí.

Pravda je, že smutnice ne vždy stihnou napáchat tolik škody, ale pokud se přemnoží, mohou oslabit nebo dokonce postupně zahubit vaše pokojovky. Jejich nebezpečí spočívá hlavně v tom, že je někdy těžké si uvědomit, že vám po bytě nepoletují komáři, ale že se jedná právě o tohoto škůdce. Zatímco létající dospělci přímo neškodí, jejich larvy při přemnožení poškozují kořeny, což se podepisuje na vitalitě pěstovaných rostlin. Ty totiž postupně žloutnou a nakonec odumírají.

Jak je poznat

Larvy smutnic by vás zřejmě nenapadlo hledat, žijí totiž ve vlhkém nebo zamokřeném substrátu. Připomínají bílého, téměř průsvitného červa dlouhého až šest milimetrů. V tomto stádiu přežívají maximálně dva týdny. Potom se z nich vylíhnou černí, většinou okřídlení dospělci s dlouhýma nohama. Jejich hlavním úkolem během jejich přibližně pětidenního života je nakladení až několika stovek vajíček.

Kde se jim nejvíc daří

Larvy přežívají v zamokřeném substrátu. Vyskytují se na zahradě i v interiéru. Doma se s nimi setkáte hlavně tehdy, když budete častěji přelévat své pokojové rostliny.

Rychlý zásah

Hlavním cílem bude zamezit přemnožení tohoto škůdce. Jakmile uvidíte poletující mušky poblíž vašich rostlin, můžete zvolit i kombinované řešení založené na využití hned několika typů prostředků. Dobrou volbou budou například žluté lepové desky nebo lepové šipky, které se nainstalují buď přímo do květináče nebo v jeho přímé blízkosti. Lepové desky pomohou „vychytat“ dospělé stádium, čímž nedojde k dalšímu množení. Proti larvám zakročte biologickým prostředkem s obsahem dravých roztočů nebo hlístic, vhodné bude také speciální hnojivo, které se rozmíchá v zálivkové vodě a rostlina se jím „shora“ zalije. Smutnice se líhnou postupně, v jediném květináči můžete mít hned několik stádií.

Nejlepší je prevence

I v případě smutnic platí, že nejlepším řešením bude prevence. Ta spočívá hlavně v adekvátní zálivce rostlin i v použití kvalitního pěstebního substrátu, který není kontaminovaný vajíčky nebo larvami.

Tipy pro ochranu rostlin

Floria kapalné hnojivo pro pokojové rostliny
s účinkem proti smutnicím
Zlepšuje celkovou vitalitu rostlin a zvyšuje jejich odolnost
vůči chorobám a škůdcům. Obsahuje unikátní aromatické látky,
které omezují výskyt mušek, smutnic.

Žluté lepové šipky
Působí na molice, smutnice, vrtule, létavé imagy mšic, dřepčíky či nosatce. Šipky stačí jednoduše zapíchnout zkosenou částí do půdy k rostlinám.

Parazitické hlístice proti smutnicím - Nemaplus
Parazitické hlístice se aplikují zálivkou nebo postřikem na vlhkou půdu brzy ráno nebo večer. Zajišťují ochranu rostlin po dobu šesti týdnů.

Parazitické hlístice proti smutnicím - Nemaplus Depot
Hlístice jsou zabaleny do speciální kapsle, která se vpraví do substrátu. Aplikace při výsevu či přesazování.