Seriál: Zahrada k nakousnutí. Na jaro připraveni!

Zahradnický um není jen o rukách zabořených v záhonech, je také o umění plánování. Pokud vám zima přijde už zase stejně jako každý rok zbytečně dlouhá, posaďte se a v klidu si naplánujte, co všechno by u vás letos mohlo vyrůst na zeleninových záhonech.

Plánování krok za krokem

  1. Pokud chcete ze zeleninových záhonů nosit úrodu od jara do zimy, rozkreslete si své představy o výsevech na papír. Nejdřív si zakreslete jednotlivé záhony, pak si udělejte podrobný soupis toho, co byste rádi pěstovali.
  2. Některé druhy zeleniny jsou už natolik prošlechtěné, že se dají vysévat nejen v první třetině roku, ale také v průběhu léta nebo dokonce na podzim. Záhony tak po první etapě sklizně nebudou zet prázdnotou. Mezi takové plastické druhy zeleniny patří například kedlubny, salát, luskové fazole nebo mangold.
  3. Ke každému záhonu si napište seznam zeleniny a pořadí jejího výsevu. Zatímco od ledna přibližně do konce dubna budete muset velkou část zeleniny předpěstovat v truhlíku za oknem nebo ve skleníku, od poloviny dubna se už většinou vysévá rovnou na záhon.
  4. Rajčata, papriky, lilky nebo celer všeobecně platí za zeleninu s dlouhou dobou vegetace. Saláty, kedlubny nebo třeba ředkvičky skvěle fungují jako zeleninová „výplň“ záhonů, rostou totiž opravdu rychle. Mohou tedy růst třeba i v podrostu zeleniny, která poroste na záhonech od poloviny května až do října. Pokud vám tento styl pěstování není blízký, vysévejte a vysazujte na volný záhon. Po sklizni těchto „rychlíků“ ale určitě stihnete vysít i jinou plodinu.
  5. Můžete i trochu experimentovat. Tak třeba pěstování paprik a rajčat je hrou pro celou rodinu, zvlášť když každý rok vyzkoušíte nové odrůdy. V případě této plodové zeleniny nejsou už nic nového odrůdy s plody v odstínech od téměř bílé až po temně fialovou. O barevnou terapii tedy nebude nouze. O pestré škále chutí se snad ani nemusíme rozepisovat, ta vás bude bavit ze všeho nejvíc. Takže plánování zdar!

Bez semínek by to nešlo

I když venku řádí zima, v zahradnických centrech se důkladně připravujeme na novou sezonu. Víme totiž moc dobře, že už se těšíte na jaro, které by nebylo tak krásné bez výsevů zeleniny. Jenže čas neskutečně kvapí, a pokud na své zahradě plánujete pěstovat papriky, celer, lilky nebo třeba rajčata, výsev semínek se kvapem blíží. Popřemýšlejte ale také nad tím, že si na zelenině budou chtít kromě vás pochutnat také zahradní škůdci. Připravte se na ně už teď a zahradní „lékárničku“ doplňte o vše potřebné.

Nezapomeňte…

Leden – papriky, celer, ředkvičky
Únor – papriky, celer, rajčata, brokolice, lilek, květák, kedlubny, ředkvičky, salát
Březen – rajčata, brokolice, lilek, kedlubny, ředkvičky, salát

Předjaří už vás moc nenechá zahálet. Kromě plánování budete mít už i plné ruce práce s výsevy zeleniny, která potřebuje na předpěstování čas. Takovými předjarními vytrvalci budou nejen papriky a rajčata. Do skleníku můžete od druhé poloviny ledna vysévat také ředkvičky, na kterých si pochutnáte už za několik týdnů.

Text: (red.); foto: Shutterstock