Seriál Zahrada k nakousnutí: Druhý dech zeleninové zahrady
Sice už máte možná pocit, že je hlavní sezona výsevu zeleniny za námi, ale i tak se zamyslete nad tím, jestli by si sklizené záhony nezasloužily opět ozelenit. Zdravou zeleninu byste mohli klidně sklízet až do pozdního podzimu.
V květnu a červnu se sklízí časná zelenina, takže se pomalu, ale jistě některé záhony uvolní. Po sklizni salátu, ředkviček či kedluben by byla škoda nechat záhony ležet jen tak ladem, tak jim letos dejte ještě jednu šanci. Jen počítejte s tím, že proti vám budou stát poměrně silní protivníci, horko a sucho, které už se nenávratně blíží. Pokud chcete, aby i zelenina vysetá na záhony v druhé vlně rostla doslova jako z vody, budete muset dohlédnout na rovnoměrnou zálivku během klíčení i růstu mladých rostlin. Pomoct si ale můžete třeba i mulčováním a určitě nezapomínejte na kypření.
I v létě toho hodně stihnete.
Co dělat se sklizenými záhony?
Příprava na letní výsevy se bude od té předjarní nebo jarní trochu lišit. Záhony máte totiž jistě už vyhnojené, vaším cílem tedy bude hlavně úklid posklizňových zbytků a kypření půdy. U těžší jílovité půdy si můžete pomoct rýčem, lehčí písčité půdy stačí lehce nakypřit rycími vidlemi. Záhony důkladně uhrabejte a už se pusťte do setí.
Pozor na škůdce
Od května už nejspíš na zahradě bojujete s některými škůdci, kteří považují vaše opečovávané zeleninové záhony za prostřený stůl. V letním období se mohou těmito nezvanými hosty stát slimáci, dřepčíci, mšice nebo housenky běláska zelného. I když máte na výběr z bohaté nabídky různých postřiků, můžete se rozhodnout i pro přípravky na biologické bázi. Jejich výhodou je ekologická nezávadnost a snadná aplikace. Navíc nemusíte dodržovat žádné ochranné lhůty, během kterých nesmíte svou zeleninu sklízet a jíst. I v našich zahradnických centrech takové pomocníky najdete, stačí si jen vybrat.
Hnojit, či nehnojit?
Nejranější druhy zeleniny se dají ve skleníku sklízet od dubna nebo května, první sklizeň na zahradě přichází nejdřív koncem května nebo až v červnu.
U plodové zeleniny si ale na šťavnaté plody plné vitamínů budete muset v lepším případě počkat do poloviny července. Právě tyto náročné jedlíky nezapomínejte hnojit i přesto, že jste na jaře do půdy zapravili kompost nebo hnůj.
Spotřeba živin rajčaty, okurkami nebo dýněmi je obrovská, proto během sezony sáhněte po tekutém hnojivu pro zeleninu a občas svým zeleninovým svěřencům dopřejte.
V létě vyséváme…
- Červen – fazol, fenykl, kopr, kedluben, kukuřice, ředkev, ředkvičky, hrášek, salátová řepa
- Červenec – fenykl, kopr, ředkev, ředkvičky, špenát, salát
- Srpen – kopr, ředkvičky, špenát, černý kořen
Od června už zeleninu nemusíte předpěstovávat, rovnou vysévejte na záhon. V červnu přichází čas keříčkového i tyčkového fazolu, kedluben, hrášku či salátové řepy. U fenyklu, kopru, ředkví i ředkviček se můžete rozhodnout, zda budete vysévat v červnu, nebo červenci. První prázdninový měsíc patří i listové zelenině v podání salátu a špenátu. O měsíc později pak přichází ideální doba pro vysetí špenátu a méně známého černého kořenu, stále ale není pozdě ani na kopr či pozdní odrůdy ředkviček.
Více o pomocnících pro pěstování zeleniny se dočtete v našem článku na blogu ZDE.
Text: (red.); foto: Shutterstock