Seriál Pokojoví hrdinové Nezničitelní obrněnci

Jen málokdo se někdy nechtěl stát sběratelem kaktusů, pěstování těchto pokojových rostlin baví i malé děti. Ostatně se není čemu divit, jen málokterá skupina pokojovek se může těšit z tak bohaté nabídky odrůd, které vypadají, jako by pocházely z jiného světa.

Kaktusy máme zažité jako nenáročné rostliny, které si poradí se slunečním úpalem i suchem, jenže s jejich nezničitelností je to trochu složitější. U těchto otrněných zázraků je nezničitelnost spíš záležitostí tak trochu zapomětlivého pěstitele, který to s péčí rozhodně nepřehání. Jestliže jste zvyklí o pokojové rostliny pečovat s až extrémní důkladností, možná zjistíte, že pro vás kaktusy nebudou tou nejlepší volbou. Pokud ale z důkladnosti dokážete trochu slevit a začnete dodržovat pravidla úspěšného kaktusáře, otevře se vám zcela nový pěstitelský svět. Kaktusům to bude slušet nejen v klasickém květináči z terakoty či kameniny, ale i v různých designových miskách. Rozhodně ale počítejte s tím, že nezůstanete u pěstování jediného druhu, trnití matadoři jsou totiž návykovou záležitostí pro všechny věkové skupiny.

Kaktusová sbírka u vás doma

Kaktusoví oblíbenci pro zkušené i méně znalé pěstitele

V zahradnických centrech na vás čeká výběr těch nejkrásnějších kaktusů, zkuste třeba tyto.

  • Opuntia
    Opravdu nenáročný rod vzhledově zajímavých rostlin s minimálními nároky na pěstování. Pozor, celý povrch pokrývají drobné chloupky, které se snadno uchytí na kůži.
  • Gymnocalycium
    Neskutečně variabilní rod, často se setkáte s pestrobarevnými odrůdami nebo s kaktusy roubovanými na jiném druhu suchovzdorného sukulentu.
  • Echinocactus
    Tradiční „bodlináč“, který nesmí chybět žádnému pěstiteli. V horní části tvoří věnec barevných květů.
  • Epiphyllum
    Netradiční kaktus s převislými výhony a velkými nálevkovitými květy. Existují druhy kvetoucí v noci či přes den.
  • Mammillaria
    Jeden z nejoblíbenějších hustě otrněných kaktusů, pro které jsou typické bohaté trsy.
S kaktusy se dá doslova kouzlit, můžete je pěstovat i ve větších miskách, ve kterých vytvoříte originální kaktusovou krajinku. Pichlaví „obrněnci“ zajímavě vyniknou ale také ve skleněném floráriu, které se stane spolu s kaktusy tím správným interiérovým doplňkem.
Jana Brabcová, Zahradnické centrum Brabec, Modřice

Co potřebují:

  1. Kaktusy pěstujte na plném slunci co nejblíže k jižnímu, východnímu nebo západnímu oknu.
  2. Hlavní období vegetace začíná v dubnu a končí v říjnu. V této době se kaktusy zalévají jednou za dva týdny do misky pod květináč dešťovou nebo převařenou vodou. Přebytečnou vodu vylejte.
  3. Největším nebezpečím pro tyto suchovzdorné rostliny je časté zalévání malými dávkami nebo trvalé přemokření. V kombinaci s nedostatkem světla je to pro ně smrtelná kombinace.
  4. Ve vegetačním období jednou měsíčně přihnojte hnojivem pro sukulenty a kaktusy, podpoříte tak nakvétání.
  5. U kaktusů je dobré zohlednit i letní odpočinek. Ten nastává během největších veder, kdy rostliny zastavují svůj růst. V tomto období omezte zálivku jen na minimum.
  6. Na konci října je přeneste do chladnější místnosti s teplotou v rozmezí 12 až 16 °C. Během zazimování nejsou kaktusy nijak náročné na světlo, zcela ale přestaňte zalévat a hnojit.
  7. V dubnu je opět přeneste na původní místo, nechte několik dnů aklimatizovat a poté poprvé lehce zalejte.
  8. Od léta až do podzimu můžete kaktusy letnit na venkovním okenním parapetu, přímé slunce jim udělá jedině dobře.
  9. Přesazujte na jaře nebo v létě do hrubozrnného substrátu pro kaktusy. Z kořenů odstraňte původní substrát a nechte dva dny oschnout, teprve potom přesaďte do čerstvého substrátu. Nový květináč by měl být jen o trochu větší než ten původní.

 

Tipy pro vaše pokojové rostliny

Agro Kaktusy 5 l
Substrát se speciální porézní strukturou proti zahnívání kořenů s obsahem základních živin a stopových prvků.

Agro Kaktusy 0,25 l
Kapalné hnojivo pro přihnojování kaktusů a dalších suchomilných rostlin.
Vhodné pro kvetoucí i nekvetoucí rostliny.

 

Text: (red.); foto: Shutterstock, Agro CS