Na borovice pěkně od lesa

Málokterý rod jehličnatých dřevin je tak různorodý, jako je tomu u borovic. Najdete mezi nimi kompaktně rostoucí keře i poměrně mohutné stromy, které budou skvělou volbou hlavně do větších zahrad. Poradíme vám, jakou borovici vybrat do vaší zahrady, i to, jak se o ni starat. Věděli jste, že se tyto jehličnany dají tvarovat zaštipováním?

Borovice (Pinus) považujeme mnohdy za naprosto běžné dřeviny, které rostou v parcích i v lesích. Pokud hledáte stálezelený strom, který ale nepůsobí tak přísně jako některé více kompaktní jehličnany, pak by vás právě borovice mohly oslovit. Jejich proměna vás doslova okouzlí. Z mladého stromku s pravidelnou korunkou zavětvenou až k zemi se časem stane strom s typicky chomáčovitou strukturou, kterou se nemohou pochlubit žádné jiné jehličnany.

I když je většina borovic opravdu nenáročná, určitě se u nich zajímejte o jejich požadavky na závlahu. Některé druhy snesou i dlouhodobé sucho, jiným ale bude vyhovovat dokonce podmáčená půda. Když se z blízka podíváte na jejich jehlice a začnete je počítat, zjistíte, že se jejich počet u různých druhů liší.
Borovice se dokonce dělí do skupin podle jejich množství, takže si můžete vybrat z dvou-, tří- nebo dokonce pětijehlicových. Že vám na jejich počtu nezáleží? Jenže právě ony do velké míry ovlivňují vzhled celé koruny, tak pronikněte do jejich světa. S keřovitě rostoucí borovicí klečí se setkáte i ve vysokohorských podmínkách. Jsou natolik prošlechtěné, že si můžete vybrat i zbarvení jehlic. Protože rostou opravdu pomalu, nemusíte se tolik bát, že by vám přerostly přes hlavu. Roubované na kmínku vyniknou ve skalce nebo klidně na malém balkónu. Stromovité borovice jsou zase kouzelné solitéry nebo součást lesních partií. Na mohutnějších druzích oceníte i to, že díky své široké koruně fungují jako spolehlivá pohledová clona, a to hned po celý rok. Pokud patříte mezi milovníky pestrobarevných vřesovišť, borovice by ani tady neměly chybět.

Od trpaslíků až po velké obry

Borovice kleč – Pinus mugo
Keřovitá borovice roste i ve vysokohorských oblastech. Máte na výběr z mnoha krásných kultivarů, které se liší barvou i délkou jehlic, které jsou ve svazku po dvou. Kultivar Winter Gold na zimu barví své jehlice do zlatých odstínů. Díky kompaktní koruně se hodí do nádob, na skalku nebo do vřesoviště.
Výška: 0,5 až 2 m

Borovice lesní – Pinus sylvestris
Naše domácí borovice poroste v chudé písčité půdě. Kultivar Watereri dorůstá výšky jen čtyř metrů a má sivomodré jehlice po dvou kusech ve svazku. Jsou ale dostupné i odrůdy sloupovité nebo kompaktní s výškou do dvou metrů.
Výška: až 30 m, kultivary třeba jen 2 m

Borovice černá – Pinus nigra
Další z dvou jehlicových borovic, které dorůstají značných rozměrů. Pochází z jižní Evropy, u nás je ale už zdomácnělá. Vybrat si můžete sloupovité i kompaktní odrůdy. Zajímavá solitéra i součást lesních partií.
Výška: až 25 m, kultivary bývají nižší
Borovice vejmutovka – Pinus strobus
Borovice s pěti jehlicemi ve svazku vytváří krásnou malebnou korunu. Jehlice má měkké s bělavými proužky na rubové straně. Dostupné jsou i zakrslé kultivary vhodné nejen do vřesoviště.
Výška: až 35 m

Borovice osinatá – Pinus aristata
Pomalu rostoucí stromek s krátkými jehlicemi po pěti kusech ve svazku. Na větvích jsou nápadné bílé kapénky pryskyřice. Borovice ideální do suťovišť, vřesovišť nebo skalek.
Výška: 3 m
Borovice himalájská – Pinus wallichiana
Nádherný strom s dlouhými převislými jehlicemi, které této borovici dodávají „smuteční“ charakter. Jehlice jsou ve svazku opět po pěti kusech. Krásná solitéra, která ale potřebuje dost místa.
Výška: až 20 m

 

Několik rad pro výsadbu a výběr stanoviště:

JAK NA TVAROVÁNÍ

Borovice se dají velmi dobře tvarovat jako bonsaj, stejně tak je ale můžete upravit i vylamováním mladých výhonků.
Jeho cílem je zahuštění koruny, zpomalení růstu nebo dokonce jeho zastavení v případě některých větví.
Provádí se většinou v květnu, někdy i dříve, záleží na délce mladých ohebných výhonků na koncích větví.
Rukou je stačí jednoduše zlomit, zkrácení bývá většinou na třetinu nebo polovinu délky.
Zkrácením o dvě třetiny délky dojde k výraznému zpomalení růstu.
Poblíž rány po odstraněném výhonu poměrně brzy naroste třeba i pět dalších výhonků, díky kterým se koruna postupně zahustí.
Pokud se rozhodnete pro tvarování borovice, začněte co nejdříve už u mladých stromků.
Kompaktně rostoucí čarověníky tento zásah nepotřebují, nutný nebývá ani u pomalu rostoucích klečí, ačkoliv ho některé odrůdy umožňují.

 

TIPY pro vaši zahradu

DEKORATIVNÍ KÁMEN
AGRO ORGANO-MINERÁLNÍ HNOJIVO PRO OKRASNÉ DŘEVINY 1 kg
Vícesložkové hnojivo pro listnaté a jehličnaté dřeviny.
KRISTALON OKRASNÉ DŘEVINY 0,5 kg
Krystalické hnojivo pro přihnojování od jara do konce srpna.

AGRO SUBSTRÁT
PRO OKRASNÉ DŘEVINY 50 l

Díky obsahu přírodních surovin je ideální pro výsadbu okrasných dřevin.
FLORIA ORGANO-MINERÁLNÍ
HNOJIVO PRO OKRASNÉ DŘEVINY 2,5 kg

Obsahuje přírodní hnojivo guáno.