Neroste vám na zahradě jediný strom? Tak to rychle napravte, tyto zelené slunečníky a přírodní klimatizace v jednom nikde nesmí chybět. Stačí se jen rozhodnout, jestli dáte přednost stromu okrasnému, nebo takovému, ze kterého budete sklízet šťavnaté ovoce.
Možná máte pocit, že vaší zahradě stále něco chybí. To „něco“ bývá většinou strom, základní stavební kámen každé zahrady. Není důležitý jen kvůli tomu, že prostoru dodá to správné měřítko, ale i z důvodu, že jeho koruna příjemně stíní a zajišťuje vytoužené soukromí.
Určitě se nebojte, že je na výsadbu stromu vaše zahrada malá, v zahradnických centrech nabízíme stromy nejen do velkých zahrad, ale třeba i na malé městské terasy, kde se šetří každým centimetrem čtverečním.
Pokud už máte jasno v tom, jakým stromem si uděláte radost, stačí se už jen připravit na výsadbu. Právě ta rozhodne o tom, jak se bude zelenému přírůstku na zahradě dařit.
Výsadba stromu krok za krokem
- Jakmile vyberete místo, připravte dostatečně velkou výsadbovou jámu. Ta by měla být větší přibližně o jednu třetinu průměru kořenového balu. Pokud je zemina suchá, nalijte do jamky několik litrů vody a nechte vsáknout.
- Strom si pořídíte buď v kontejnerované, nebo prostokořenné podobě. U obou typů se bude výsadba trochu lišit.
- Ovocné stromy se na jaře často prodávají v prostokořenné podobě, tedy s volným kořenovým systémem bez květináče. S jejich výsadbou moc neotálejte a vysaďte je nejlépe ten samý den, co si je pořídíte. Pokud to není možné, založte je do zeminy, kořeny nesmí oschnout. Sázejte do takové hloubky, aby místo roubování vyčnívalo přibližně pět centimetrů nad povrch zeminy.
- Okrasné stromy bývají zapěstované v kontejneru. Před výsadbou je vyjměte a rýčem narušte bal. Pokud byste tak neudělali, kořeny by „zlenivěly“ a neprorůstaly by do okolní zeminy. A jak je to s hloubkou výsadby? Povrch kořenového balu byste měli přihrnout jen slabou vrstvou substrátu, strom nesmíte „utopit“.
- Před výsadbou ještě zkontrolujte korunu, jestli v ní nejsou poškozené větve, a v případě potřeby je zkraťte.
- Na dno výsadbové jámy můžete dát hnojivo Silvamix. Jakmile kořenový systém usadíte do jamky, začněte ho postupně zahrnovat směsí zahradnického substrátu a původní zeminy, kterou jste při hloubení vykopali. Poměr mezi původní zeminou a zahradnickým substrátem by měl být 1:1.
- Při zahazování balu zeminu postupně hutněte, aby nevznikaly vzduchové kapsy. Potom strom důkladně zalijte.
- Menší stromky o výšce do dvou metrů kotvěte jedním kůlem. Vzrostlé stromy budou potřebovat kůly dva nebo tři. Strom se k nim uvazuje pomocí bavlněného úvazku, který je nutné čas od času převázat nebo povolit.
- Po výsadbě strom několikrát týdně zalévejte, aby co nejdříve zakořenil a stal se samostatnějším.
Chci si usnadnit zalévání
Buď ke stromu nainstalujte závlahový vak, který bude postupně ke kořenům uvolňovat vodu, nebo kolem stromu vytvořte závlahovou mísu. Jedná se o vyvýšený val připomínající mísu, do které nalijete několik litrů vody. Ta se nerozlije po okolí a dostane se přesně tam, kam má, tedy ke kořenům.
Tipy pro výsadbu
SubstrátUm Zahrada
Substrát vyrobený podle unikátní receptury mistrů zahrad. Obsahuje vysoký podíl živin a stopových prvků. Vhodný pro většinu zahradních rostlin.
Rýč rovný Ergonomic
Ideální pro rytí, zarovnávání záhonů a výsadbu rostlin. Ergonomicky tvarovaná násada s protiskluzovým potahem, který izoluje od chladu.
Rýč špičatý Ergonomic
Naostřená čepel je vhodná pro provzdušňování, míchání či obracení půdy. Zvládne rytí i v tvrdé nebo kamenité půdě. Ergonomicky tvarovaná násada s protiskluzovým potahem.
Text: (red.); foto: Shutterstock, Florenium, Nohel Garden