Voňavý strom ozdobený světelným řetězem a ozdobami máme všichni zažitý jako hlavní symbol vánočních svátků. Jeho výběr je většinou akcí pro celou rodinu, přece jenom vám bude dělat doma společníka dva týdny. Pojďme si společně představit stromek pěstovaný v květináči. Jaké má výhody a kdy přijde jeho čas výsadby na zahradu?
Sklizený z plantáže, nebo vysazený v květináči? Obě varianty jsou možné.
Zatímco v minulosti na plné čáře v oblíbenosti vítězil tradiční stromek řezaný, dnes se už najde spousta přívrženců stromků pěstovaných v nádobě.
A pro koho je takový stromek vlastně ideální? Hlavně pro ty, kteří chtějí dát jehličnanu další šanci. Buď jim bude dělat radost ještě několik let v květináči na terase, nebo ho později vysadí rovnou do zahrady.
Ostatně i tento přesazený stromek se může každý rok zdobit, tradice venkovních stromů je u nás už dlouhou dobou živá.
Pokud se ale bojíte, že strom v květináči neudržíte v kondici, poradíme, jak na to.
Jaký druh vybrat
V květináči si domů můžete přinést různé druhy jedlí, smrky nebo borovice. Od každého druhu se dá očekávat trochu něco jiného. Naprostou klasikou jsou jedle, které krásně voní, mají pravidelně uspořádané větve a jejich jehlice nejsou tolik pichlavé jako u jiných jehličnanů. Smrk potěší přívětivou cenou i pravidelným větvením. A borovice? Ta vám krásně provoní celý dům, jen počítejte s o něco řidší korunou a s delšími jehlicemi.
Hlavně nezapomeňte na aklimatizaci
Pokud už máte jasno, že si do zahradnického centra dojedete pro stromek v květináči, určitě byste měli vědět, jak o něj pečovat. Co nejdéle ho nechte na zahradě, klidně na něj může pršet. V suchém počasí ho nezapomeňte ani na zahradě zalévat, ovšem jen tehdy, když nemrzne. U stromku v květináči bude velmi důležitá včasná aklimatizace. Měla by proběhnout už nejlépe několik dní před samotným přesunem do interiéru. Stromek na nějakou dobu přeneste do světlé, ale stále ještě chladné místnosti, kde už ovšem nemrzne. Teprve po přivyknutí ho přeneste do tepla. Podobně jako u stromku řezaného i u toho vysazeného v květináči platí, že by neměl být umístěný poblíž topení nebo jiného zdroje tepla. Čím světlejší a chladnější místnost bude, tím lépe pro stromek. Každý den ho pak roste vodou a rovnoměrně zalévejte. Jakmile si ho dostatečně užijete, opět ho před přesunem na terasu nechte aklimatizovat podobně jako tehdy, když jste se připravovali na svátky. Při stěhování na zahradu by ovšem ani tak nemělo mrznout, proto sledujte počasí a přesun zeleného symbolu Vánoc důkladně naplánujte.
Nechat v květináči, nebo vysadit?
To je samozřejmě otázka. Pokud jste si stromek koupili letos, pravděpodobně vám alespoň jednu sezonu v květináči vydrží. Na zahradu ho samozřejmě přesadit i tak můžete, jen počkejte na období, kdy už tolik nemrzne. Za ideální se považuje konec března nebo duben. Pokud ale s výsadbou na zahradu hned po prvních Vánocích nechvátáte, můžete stromek klidně nechat v květináči. Jen ho nezapomeňte na jaře přihnojit hnojivem pro jehličnany a během celé sezony důkladně zalévat. V květináči stromek pěstujte jen do té doby, než kořeny nádobu zcela prorostou, pak už bude přesadba nutná.
Stromek pokaždé jinak
Jehličnany mají své kouzlo. Baví nás na nich nejen jejich pravidelný tvar, ale také vůně. Ačkoliv je tradiční vánoční stromek jedinečný a nenahraditelný, i tak si stromky v květináči můžete dopřát na různých místech a v mnoha podobách.
V našich zahradnických centrech najdete širokou nabídku miniaturních jehličnanů, které se perfektně hodí do sesazovaných nádob na terasu nebo do truhlíku za okno. Dobře se kombinují s dalšími rostlinami, které si poradí s chladným počasím. Vyniknou například ve společnosti čemeřic, libavek s červenými plody, se stříbřitým drátovcem nebo třeba se skimií.
Některé jehličnany si můžete dopřát dokonce po celý rok i v interiéru. Řeč tentokrát nebude o zahradních druzích, které potřebují dostatek světla a čerstvý vzduch, ale o pokojovém cypřišku a jedli. I tyto pokojovky si můžete decentně přizdobit světly nebo lehkými ozdobami. Navíc se s nimi po svátcích nebudete muset loučit, společnost vám budou dělat spoustu let v obývacím pokoji, ložnici nebo třeba v pracovně.
Text: Peukertová; foto: Shutterstock