Seznamte se s palačinkovou květinou

16.11.2024

Možná vás u poměrně malé pokojové rostliny překvapí, jak moc evropským botanikům zamotala hlavu. Dlouho se totiž nevědělo, o jakou rostlinu se vůbec jedná, ačkoliv palačinková květina rostla skoro každému v květináči za oknem.

Pilea pepřincová (Pilea peperomioides)

pochází z Číny, ale dlouho se nevědělo, jak se vůbec jmenuje a jak se dostala do Evropy. V 70. a 80. letech minulého století se tedy mnozí botanici pustili do čilého pátrání, aby přišli této záhadě na kloub. Bylo zjištěno, že byla ve 40. letech přivezena z Číny do Evropy jako suvenýr.

Pilea se natolik zalíbila, že se potom šířila i v dalších evropských zemích, snadno se totiž množí listovými řízky i oddělky od mateřské rostliny. A protože je opravdu nenáročná, zaslouží si místo u každého pěstitele.

Rostlina opředená synonymy

Jen málokdy se jí vlastně řekne pilea, většinou se o ní mluví kvůli kruhovému tvaru téměř sukulentních listů jako o palačinkové nebo čínské peněžní rostlině. I když se jedná o stálezelenou rostlinku okrasnou svěže zelenými listy, při dobré péči se dočkáte i bílých květů, které nápadně připomínají květ plané kopřivy. Podobnost ovšem není náhodná, obě rostliny jsou příbuzné a botanicky jsou řazeny do čeledě kopřivovitých (Urticaceae) rostlin, ačkoliv listy mají diametrálně odlišné.

Co všechno jí musíte dopřát:

  • Od jara do podzimu jí dvakrát do měsíce dopřejte hnojivo pro pokojové rostliny. Použít můžete také hnojivo ve formě tyčinek.
  • V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C, což je teplotní limit pro naprostou většinu pokojových rostlin. Během roku jí vyhovuje běžná pokojová teplota do 25 °C.
  • Tato pokojová rostlina vám při troše péče bude dobře prospívat, takže se bude i rozrůstat. Přesaďte ji po dvou letech do substrátu pro pokojové rostliny do květináče, který je jen o trochu větší než ten původní.
  • Při přesazování můžete pileu rovnou i namnožit. Nejlépe to půjde oddělením dceřiných rostlin, které stačí jednoduše přesadit do čerstvého substrátu. Další možností jsou listové řízky. Listy ustřihněte i s dlouhým řapíkem a dejte je do sklenice vody. Jakmile na řezné ploše naroste menší trs kořínků, můžete je přesadit do samostatných květináčů.

Kam se hodí

Pilea potěší snad úplně každého, díky menším rozměrům se totiž vejde na každou poličku, komodu nebo na okenní parapet. Je to ideální dárek pro děti, začínající pěstitele nebo milovníky efektních, a přesto nenáročných rostlin. Vynikne v obývacím nebo dětském pokoji, pracovně i v kuchyni. Dopřejte jí zajímavý keramický nebo betonový obal, se kterým se svěže zelené listy budou barevně doplňovat.

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock