Motýlí krmítko v těch nejkrásnějších barvách
Tím motýlím krmítkem není nic jiného než komule Davidova, kterou poznáte už na dálku nejen díky dlouhým hroznům obaleným květy, ale také díky nádherné vůni. I když se bezesporu jedná o jeden z nejkrásnějších kvetoucích keřů, jeho pěstování zvládne i zahradnický začátečník.
Komule Davidova (Buddleia davidii) z Asie do Evropy přicestovala na konci 19. století. První zkušenosti s pěstováním tohoto opadavého keře získávali zahradníci v průhonickém zámeckém parku. I když se jedná o cizinku, moc dobře se u nás zabydlela, dokonce v některých lokalitách i zplaňuje. Pokud jste i vy propadli kráse drobných voňavých kvítků soustředěných v mohutných hroznech, máte celou řadu možností, kam komuli na vlastní zahradě vysadit. Vynikne jako solitéra v trávníku i jako součást volně rostoucího živého plotu. O podívanou se ale postará i v trvalkovém záhonu nebo poblíž terasy. Přidanou hodnotou komule je především schopnost lákat opylovače na bohatou záplavu květů, které zdobí zahradu po celé léto. Je proto důležitým zdrojem nektaru především pro denní motýly, včely i čmeláky. Na motýly ovšem působí jako magnet, takže je jimi během slunečného dne doslova obalená.
Aby se jí dařilo:
- Bohatě pokvete hlavně na plném slunci. V polostínu sice přežije, ale bude řidší a pokvete mnohem méně.
- Půda by měla být dobře propustná s obsahem vápna. Může být dokonce i méně kvalitní, suchá i kamenitá.
- Komuli vyhovuje i městské prostředí, dobře si totiž poradí se znečištěným ovzduším i suchým vzduchem.
- Požadavky na zálivku jsou minimální. Jakmile rostlina zakoření, dokáže přežít i přísušek.
- V mrazových kotlinách nebo na návětrných místech může v extrémně chladných zimách namrzat. Většinou ale na jaře po odstranění poškozených větví opět obroste.
- Komule se dá pěstovat i bez řezu. Počítejte ale s tím, že se časem hodně rozroste a korunu zaplní i nevzhledné staré výhony. Řez v období dubna naopak podpoří tvorbu nových výhonů i bohaté kvetení.
- Při jarním řezu se všechny výhony výrazně zkracují. Hlavní silné větve se ovšem ponechávají v délce okolo 30 až 40 centimetrů v závislosti na stáří rostliny. Zatímco nejsilnější větve nesnesou hluboké zmlazení, krátké slabé výhony je možné odstranit úplně nebo z velké části.
- V době květu od července do září je vhodné průběžně odstraňovat nevzhledné odkvetlé květy. Po odstranění těsně nad listem začnou rašit nové zkrácené výhony, které velmi brzy opět vykvetou.
Zazáří v mnoha barvách
Kromě komule Davidovy se u nás dobře daří i její příbuzné komuli střídavolisté (Buddleia alternifolia). Ta dorůstá do výšky tří metrů, roste ovšem více do šířky. Její větve se obloukovitě stáčejí a nesou výhradně fialové květy. V množství barevných odstínů tedy jednoznačně vede komule Davidova, která dorůstá do výšky okolo čtyř metrů a kvete v odstínech ledově bílé, smetanové, žluté, sytě růžové, fialové a modré. S nejbohatší škálou odstínů se ale setkáte u fialové a modré, ve kterých je komule doslova přeborník.
Komuli možná znáte jako motýlí keř nebo letní šeřík.
Tento keř je v mnoha ohledech opravdu jedinečný. Zvláště důležitý je pro motýly a další opylovače, díky čemuž se perfektně hodí i do přírodních zahrad, kde jsou takové přidané hodnoty obzvlášť důležité.